architekturawnetrz
architektwnetrz krakow
krakowarchitekturaarchitekturawnetrzprojektywnetrzarchitektwnetrz
przestrzeń rekreacyjna sauna wanna z hydromasażem bilard basen sauna

  
"Rozmawiamy o wnętrzach"

Kino domowe  - zasady tworzenia przestrzeni.
  

Jacek Niezgoda ARTDESIGN architektura wnętrz
Miesięcznik "Dom dla początkujących"

"Dom dla początkujących" - Jakimi zasadami należy się kierować tworząc przestrzeń kina domowego? Jakich wskazówek może Pan udzielić inwestorom, którzy planują tego typu inwestycję?
        
       Jacek Niezgoda -
Kino domowe to przestrzeń, o którą powinniśmy zadbać już na etapie planowania i projektowania domu. Dla uzyskania optymalnych parametrów dźwięku konieczny jest odpowiedni kształt i wysokość pomieszczenia, również lokalizacja na planie domu może mieć znaczenie dla komfortu użytkowania. Kino domowe wymaga odpowiednich instalacji, których wykonanie najlepiej przeprowadzić przed realizacją podłóg, tynków i sufitów podwieszanych.       

      Jacek Niezgoda - Doskonały efekt kina domowego to składowa dwóch elementów - doskonałego dźwięku i obrazu oraz doskonałego wnętrza. Dźwięk i obraz zapewnią odpowiednie urządzenia dopasowane parametrami do warunków przestrzennych, jak i wymagań użytkowników. Jednak najlepsze parametry nie zostaną wykorzystane, jeżeli w pomieszczeniu nie stworzymy odpowiedniej atmosfery i klimatu sprzyjającego seansom filmowym. Na komfort użytkowania - oglądania filmu maja wpływ wszystkie zmysły.
      W pomieszczeniu kina domowego powinien być zapewniony odpowiedni klimat świetlny, zarówno przed, w trakcie jak i po seansie. Oświetlenie powinno przyjmować subtelne wielopunktowe formy. Dobrze sprawdzają się punkty oświetleniowe ulokowane przy podłodze – rozpraszające mrok, o niewielkiej mocy, których lokalizacja nie narusza obszaru widzenia osoby oglądającej. Równie ważne jest sterowanie oświetleniem, najkorzystniej dostępne z panela zlokalizowanego przy fotelach tak, aby płynnie zmieniać natężenie oświetlenia bez konieczności przemieszania się po rozpoczęciu filmu. Na odbiór wizualny przestrzeni kina domowego ma również wpływ kolorystyka wnętrza. W przestrzeniach domowych sal kinowych doskonale sprawdzają się ciemne, mocno nasycone kolory – pochłaniające promienie światła - bez widocznych mocnych kontrastów. Zdecydowanym przeciwnikiem komfortu podczas projekcji filmu jest światło dzienne. Okna należy wyposażyć w pełni zaciemniające rolety i zasłony.
       O zmysł słuchu i klimat dźwiękowy zadbamy stosując na podłodze, suficie i ścianach odpowiednie materiały dźwiękochłonne. Przy ich pomocy możemy tworzyć oryginale formy wnętrza przy zachowaniu doskonałych parametrów. Sprzymierzeńcem stają się również puszyste wykładziny dywanowe i tkaniny. Płaszczyznami, których powierzchnia ma duży wpływ na jakość akustyczną wnętrza jest ściana za widzem oraz sufit. Oszczędne wyposażenie nie sprzyja dobrym warunkom dla domowego kina. Puste wnętrze odbija dźwięk, uwypukla się zjawisko pogłosu - dyskomfortu akustycznego.
        Stosując izolacyjne materiały, szczelne przegrody dźwiękowe izolujemy wnętrze domowej sali kinowej od pozostałych części domu. Dlatego bardzo ważnym elementem, który należy wykonać na etapie budowy, jest również sprawna i cicha wentylacja.
        Na komfort uczestników seansu maja wpływ również wygodne fotele, które nie powinny być wyposażone w zagłówki, które uniemożliwiają odbiór przestrzennych efektów dźwiękowych. Dla estetyki wnętrza ważny jest również dobór kształtu, jak i kolory wykończenia wzmacniaczy oraz głośników, które powinny być doskonale wkomponowane w wystrój wnętrza.
        Wnętrza domowych sal kinowych realizowane są zgodnie z estetyką preferowaną przez właściciela. Czasem są to wnętrza stylizowane często jednak przyjmują obraz nowoczesnych przestrzeni z klasycznymi elementami wyposażenia. Inwestycja w pomieszczenie kina domowego jest kosztownym elementem wnętrza domu, użytkowanym bez zmian przez kilka lat. Należy ją zaplanować z dużym zaangażowaniem, najlepiej korzystając z pomocy doświadczonego architekta wnętrz.
      

Jacek Niezgoda
ARTDESIGN architektura wnętrz

tel. 012 633 05 97, 0507 065 433
e-mail: biuro@artdesign.pl
  
projektywnetrz architekt
krakowwnetrzaprojekty


 

 

ARTDESIGN projektowanie, architektura i aranżacja wnętrz Kraków, Warszawa, Katowice - Śląsk. ARTDESIGN architekt wnętrz to nowoczesna architektura wnętrz prywatnych i wysmakowane aranżacje wnętrz komercyjnych. Projektanci wnętrz ARTDESIGN proponują projekty, aranżacje wnętrz mieszkania, apartamentu, loftu, domu i rezydencji. Projekty, architektura, aranżacja wnętrz użyteczności publicznej - restauracji, baru, hotelu, spa, gabinet medyczny, kosmetyczny, biura, sklepu, salonu sprzedaży. Zespół projektowy to doświadczeni projektanci, dyplomowani architekci wnętrz oraz współpracujący specjaliści branżowi. Proponujemy kompleksową usługę projektową na najwyższym poziomie. Wiedza zespołu projektantów wnętrz i prawie piętnastoletnie doświadczenie sprawiają, że sprostamy najwybredniejszym oczekiwaniom i wykonamy dopracowany, oryginalny i niepowtarzalny projekt architektury wnętrz w każdym stylu: nowoczesny, minimalistyczny, klasycznym, glamour i w wielu innych, zgodnie z oczekiwaniami Klienta. Przestrzeń wnętrza jest dla nas wyzwaniem i inspiracją, co sprawia, że nasze projekty architektury wnętrz bogate są w nowatorskie rozwiązania, zaskakujące połączenia materiałów i autorskie koncepcje estetyczne. Realizacje projektów wnętrz odznaczają się wysoką jakością, ponadczasowością i dbałością o każdy detal. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i nadzór autorski jako gwarancję sprawnej i solidnej realizacji projektu architektury wnętrz. Profesjonalizm architektów wnętrz ARTDESIGN potwierdzony jest licznymi referencjami i wieloma publikacjami zrealizowanych projektów wnętrz w opiniotwórczych magazynach branżowych. Projektanci, architekci ARTDESIGN zapraszają do współpracy oraz do galerii realizacji i wizualizacji wnętrz. ARTDESIGN architektura wnętrz - wyobraźnia i profesjonalizm w projektowaniu.
   

 

copyright 2000-2010
artdesign architektura projekty wnętrz
 
 
Powered by ARTplus