architekturawnetrz
architektwnetrz krakow
krakowarchitekturaarchitekturawnetrzprojektywnetrzarchitektwnetrz
kino domowe, interior design, architektura wnętrz, projektowanie wnętrz, artdesign, jacek niezgoda

 
"Rozmawiamy o wnętrzach"

Zrób sobie kino w domu
   

Jacek Niezgoda ARTDESIGN architektura wnętrz
Dziennik POLSKA
THE TIMES

     Kino domowe często utożsamiane jest wyłącznie z rozbudowanym zestawem audiowizualnym i zaawansowanym systemem nagłośnieniowym, tymczasem równie ważne w odbiorze filmu jest komfortowe i odpowiednio zaplanowane wnętrze, jak najbardziej zbliżone do warunków kinowych.
     Podstawowymi elementami wyposażenia kina domowego są ekran, zestaw głośnikowy, optymalnie ustawione fotele i sofy oraz system oświetlenia.
     Kluczowe przy projektowaniu przestrzeni kina domowe jest efektywne wykorzystanie układu pomieszczenia: głośniki i głowa słuchacza powinny tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny. W trójkącie tym odległość głośników od słuchacza powinna być o około dziesięć procent większa niż odległość pomiędzy głośnikami. Głośniki wysokotonowe powinny się znaleźć na wysokości uszu słuchacza, ustawione na specjalnych podstawkach, o regulowanej wysokości. Tę wysokość dopasowujemy do znajdującego się w pomieszczeniu fotela.
Aby uzyskać panoramiczne wrażenie efektów dźwiękowych, należy stworzyć odpowiednie warunki akustyczne, a więc zmniejszyć ilość płaskich, odbijających dźwięk płaszczyzn i pustych przestrzeni, tworzących tzw. pogłos. Efekt pogłosu można zminimalizować stosując we wnętrzu puszyste wykładziny dywanowe i tkaniny. Należy również pamiętać o hałasie dochodzącym z zewnątrz i wyeliminować go poprzez zastosowanie odpowiednich drzwi, okien i rolet lub zasłon.
      Na jakość oglądanego obrazu wpływa odległość widza od ekranu. Widz powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż dwie długości podstawy ekranu. Taka odległość gwarantuje dobry odbiór obrazu, nawet panoramicznego.
     Ważnym elementem wpływającym na komfort seansu filmowego są odpowiednie fotele - wygodne, z niskim oparciem oraz koniecznie bez zagłówków, które przeszkadzają i zakłócają odbiór przestrzeni dźwiękowej.
Równie istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa oświetlenie. Aby wyeliminować zjawisko kontrastu pomiędzy ekranem, a pozostałą częścią pomieszczenia należy zastosować dyskretne oświetlenie, rozpraszające mrok. Najlepiej sprawdzają się naścienne kinkiety o niewielkiej mocy, lampy przypodłogowe lub źródła światła wkomponowane w formy mebli. Oświetlenie powinno przyjmować subtelne wielopunktowe formy. Również kolorystyka wnętrza ma wpływ na odbiór obrazu. W pomieszczeniu kina domowego preferujemy mocno nasycone, ciemne i matowe kolory ścian, które dobrze pochłaniają promienie światła. Źle sprawdzają się kolory jasne, odbijające światło, tworzące prześwietlone płaszczyzny i pogarszające jakość obrazu. Z kolei przed światłem dziennym, które przeszkadza w odbiorze obrazu, najlepiej zabezpieczą nas rolety oraz grube zasłony.
     Decyzję o stworzeniu kina domowego najlepiej podjąć już na etapie budowy i projektowania wnętrza domu bądź mieszkania- daje to możliwość wykonania potrzebnych instalacji przed wykończeniem podłóg, tynków, sufitów podwieszanych i uniknięcia częstego błędu: widocznych kabli biegnących po podłodze lub pod dywanem.
     Uwzględnienie powyższych prostych zasad pozwoli nam stworzyć w pełni profesjonalne kino domowe o wysokim standardzie odbioru dźwięku i obrazu, które będzie miejscem relaksu i wypoczynku dla całej rodziny.
        

Jacek Niezgoda
ARTDESIGN architektura wnętrz

tel. 012 633 05 97, 0507 065 433
e-mail: biuro@artdesign.pl
  
projektywnetrz architekt
krakowwnetrzaprojekty


 

 

ARTDESIGN projektowanie, architektura i aranżacja wnętrz Kraków, Warszawa, Katowice - Śląsk. ARTDESIGN architekt wnętrz to nowoczesna architektura wnętrz prywatnych i wysmakowane aranżacje wnętrz komercyjnych. Projektanci wnętrz ARTDESIGN proponują projekty, aranżacje wnętrz mieszkania, apartamentu, loftu, domu i rezydencji. Projekty, architektura, aranżacja wnętrz użyteczności publicznej - restauracji, baru, hotelu, spa, gabinet medyczny, kosmetyczny, biura, sklepu, salonu sprzedaży. Zespół projektowy to doświadczeni projektanci, dyplomowani architekci wnętrz oraz współpracujący specjaliści branżowi. Proponujemy kompleksową usługę projektową na najwyższym poziomie. Wiedza zespołu projektantów wnętrz i prawie piętnastoletnie doświadczenie sprawiają, że sprostamy najwybredniejszym oczekiwaniom i wykonamy dopracowany, oryginalny i niepowtarzalny projekt architektury wnętrz w każdym stylu: nowoczesny, minimalistyczny, klasycznym, glamour i w wielu innych, zgodnie z oczekiwaniami Klienta. Przestrzeń wnętrza jest dla nas wyzwaniem i inspiracją, co sprawia, że nasze projekty architektury wnętrz bogate są w nowatorskie rozwiązania, zaskakujące połączenia materiałów i autorskie koncepcje estetyczne. Realizacje projektów wnętrz odznaczają się wysoką jakością, ponadczasowością i dbałością o każdy detal. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i nadzór autorski jako gwarancję sprawnej i solidnej realizacji projektu architektury wnętrz. Profesjonalizm architektów wnętrz ARTDESIGN potwierdzony jest licznymi referencjami i wieloma publikacjami zrealizowanych projektów wnętrz w opiniotwórczych magazynach branżowych. Projektanci, architekci ARTDESIGN zapraszają do współpracy oraz do galerii realizacji i wizualizacji wnętrz. ARTDESIGN architektura wnętrz - wyobraźnia i profesjonalizm w projektowaniu.
   

 

copyright 2000-2010
artdesign architektura projekty wnętrz
 
 
Powered by ARTplus