architekturawnetrz
architektwnetrz krakow
krakowarchitekturaarchitekturawnetrzprojektywnetrzarchitektwnetrz
przestrzeń rekreacyjna sauna wanna z hydromasażem bilard basen sauna

 
"Rozmawiamy o wnętrzach"

Przestrzeń rekreacyjna w domach.
 
Jacek Niezgoda ARTDESIGN architektura wnętrz
Miesięcznik "Dom dla początkujących"

"Dom dla początkujących" - Jakiego rodzaju  przestrzeń rekreacyjną możemy zorganizować w średniej wielkości domu? Na jakim etapie budowy należy rozpocząć przygotowania do realizacji takiej przestrzeni?
  
      Jacek Niezgoda - Współczesne domy powinny spełniać wiele funkcji i odpowiadać wymaganiom domowników. Dla rodziny budującej wymarzony dom ważne stały się nie tylko pomieszczenia przeznaczone do mieszkania, ale także miejsce do rekreacji i rozrywki dla wszystkich członków rodziny. Decyzja o saunie, siłowni, domowej sali kinowej czy pomieszczeniu gier i zabaw zależy od stylu życia całej rodziny jak i potrzeb poszczególnych domowników. 
      

       Jacek Niezgoda - Pod określeniem przestrzeń rekreacyjna znajdziemy odmienne funkcje domu. Czasem jest to domowe spa – wanna z hydromasażem, bicze wodne, sauna - połączone z pomieszczeniem fittnes, czasem przestrzeń przybiera postać pomieszczeń gier i zabaw ze stołem do gry w bilard, tenisa stołowego czy do gry w karty, czasem spełnia również funkcje sali kina domowego. W zależności od konfiguracji funkcjonalnej pomieszczeń, taką przestrzeń można wyposażyć w barek, ale w tym wypadku już trudno mówić o rekreacji.
      Pomieszczenia rekreacyjne powinny być zaplanowane na etapie projektu architektonicznego. Można je połączyć w kompleks rekreacyjny lub stworzyć dwie strefy - domowego spa z urządzeniami fitnes oraz pomieszczenia gier i zabaw gdzie swoje miejsce znajdzie kino domowe, stół do bilarda, tenisa stołowego czy stół do gier. W dużych domach, które są wyposażone w basen dobrym pomysłem jest ulokowanie na poziomie basenu - sauny, wanny z hydromasażem, pomieszczenia fittnes, a pomieszczeń gier i zabaw na antresoli nad basenem.
         
"Dom dla początkujących" - Jakie możliwości i ewentualne ograniczenia mają potencjalni inwestorzy pragnący stworzyć warunki do aktywnego domowego wypoczynku i rekreacji.
          
       Jacek Niezgoda - Pomieszczenia rekreacyjne powinny spełniać określone warunki, dlatego ich lokalizacja na planie domu stanowi nie lada wyzwanie. Kino domowe to przestrzeń z natury pozbawiona światła dziennego, dlatego możemy je zlokalizować w piwnicy lub przyziemiu. Pomieszczenia fittnes, hydromasażu czy sauny również doskonale wpisują się w tę przestrzeń, choć ich lokalizacja na przeszklonym poddaszu zapewni poczucie przestrzeni i „oddechu”. Również pomieszczenie gier i zabaw, gdzie dużo czasu mogą spędzać dzieci powinno być odpowiednio doświetlone światłem dziennym.
      Pomieszczenie kina domowego nie powinno być tworzone na planie kwadratu, ponieważ ten kształt nie sprzyja odpowiedniemu rozchodzeniu się dźwięku. Wielkość i kształt pomieszczenia powinny być zgodna z zasadą, że wysokość pomieszczenia determinuje pozostałe wymiary - szerokość: 1,5 x wysokości, długość: 2,5 x wysokość - te parametry pozwalają na uzyskanie doskonałego wrażenia przestrzenności dźwięku. Wielkość pomieszczenia, w którym planujemy bilard uzależniona jest od planowanej wielkości stołu, minimalna przestrzeń to 4,2 x 3,3 m. Stół do bilarda może stanowić ciekawą propozycję na wieczory w gronie znajomych połączone ze sportową rywalizacją.
      W kompleksie rekreacyjnym wyposażonym w saunę, pomieszczenie do ćwiczeń i hydromasaż nie możemy zapomnieć o prysznicu i toalecie, które dają komfort użytkowania tej przestrzeni. Jeżeli nie mamy możliwości stworzenia kompleksu rekreacyjnego saunę możemy zlokalizować przy głównej łazience. Minimalna przestrzeń potrzebna dla prefabrykowanej kabiny to 100x100 cm, dla 3-4 osobowej rodziny sauna o wymiarach 200x200 cm będzie doskonała.
      Pomieszczenia przeznaczone na rekreacje powinny być oddalone od sypialni i miejsca wypoczynku. Głośna muzyka, hałas emitowany przez uderzając bile, monotonne dźwięki i szum sprzętów fittnes może utrudniać wypoczynek pozostałym domownikom i zniechęcić użytkowników do korzystania z zaplanowanych udogodnień. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do rekreacji powinny być wyposażone w doskonałą wentylacje.
         
       Jacek Niezgoda - Dla osób wracających z pracy późną porą do domu, stworzenie miejsca pozwalającego na rekreacje jest jedynym możliwym sposobem na relaks i dbałość o kondycję fizyczną. Zamiast spędzać czas przed telewizorem czy komputerem możemy być aktywni we własnym domu. Przestrzeń rekreacyjna to również możliwości zaproszenia znajomych lub rodziny. Wspólne ćwiczenia, gry, oglądanie filmów to dobra okazja na spotkanie i wspólne spędzanie czasu.
   
        

Jacek Niezgoda
ARTDESIGN architektura wnętrz

tel. 012 633 05 97, 0507 065 433
e-mail: biuro@artdesign.pl
  
projektywnetrz architekt
krakowwnetrzaprojekty


 

 

ARTDESIGN projektowanie, architektura i aranżacja wnętrz Kraków, Warszawa, Katowice - Śląsk. ARTDESIGN architekt wnętrz to nowoczesna architektura wnętrz prywatnych i wysmakowane aranżacje wnętrz komercyjnych. Projektanci wnętrz ARTDESIGN proponują projekty, aranżacje wnętrz mieszkania, apartamentu, loftu, domu i rezydencji. Projekty, architektura, aranżacja wnętrz użyteczności publicznej - restauracji, baru, hotelu, spa, gabinet medyczny, kosmetyczny, biura, sklepu, salonu sprzedaży. Zespół projektowy to doświadczeni projektanci, dyplomowani architekci wnętrz oraz współpracujący specjaliści branżowi. Proponujemy kompleksową usługę projektową na najwyższym poziomie. Wiedza zespołu projektantów wnętrz i prawie piętnastoletnie doświadczenie sprawiają, że sprostamy najwybredniejszym oczekiwaniom i wykonamy dopracowany, oryginalny i niepowtarzalny projekt architektury wnętrz w każdym stylu: nowoczesny, minimalistyczny, klasycznym, glamour i w wielu innych, zgodnie z oczekiwaniami Klienta. Przestrzeń wnętrza jest dla nas wyzwaniem i inspiracją, co sprawia, że nasze projekty architektury wnętrz bogate są w nowatorskie rozwiązania, zaskakujące połączenia materiałów i autorskie koncepcje estetyczne. Realizacje projektów wnętrz odznaczają się wysoką jakością, ponadczasowością i dbałością o każdy detal. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i nadzór autorski jako gwarancję sprawnej i solidnej realizacji projektu architektury wnętrz. Profesjonalizm architektów wnętrz ARTDESIGN potwierdzony jest licznymi referencjami i wieloma publikacjami zrealizowanych projektów wnętrz w opiniotwórczych magazynach branżowych. Projektanci, architekci ARTDESIGN zapraszają do współpracy oraz do galerii realizacji i wizualizacji wnętrz. ARTDESIGN architektura wnętrz - wyobraźnia i profesjonalizm w projektowaniu.
   

 

copyright 2000-2010
artdesign architektura projekty wnętrz
 
 
Powered by ARTplus